ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Dvůr trnů a růží

|
Zdroj
Autorka: Sarah Janet Maas
Originální název: A Court of Thorns and Roses
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2016
Překlad: Ivana Svobodová
Počet stran: 440
Mé hodnocení: ★★★★

Anotace:
Úžasný a mrazivý příběh na motivy příběhu Krásky a Zvířete. Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.
Sarah J. Mass se proslavila především díky své knižní sérii Skleněný trůn, která je (nejen) u nás velmi populární a já jsem si stále nenašla čas přečíst si ji. Dvůr trnů a růží byl pro mě tedy prvním seznámení s touto autorkou a musím říci, že to bylo velmi milé seznámení.
Feyre žije se svým otcem a dvěma sestrami v malém stavení a jejich finanční situace není úplně nejlepší. Hlavní hrdinka se snaží udržet celou rodinu na živu a opatřit jim dostatek potravy. Pravidelně se vydává na lov, jednoho dne se jí podaří ulovit vlka, za nějž získá nějaký ten peníz a může se radovat z toho, že na nějakou dobu mají vystaráno.
Její radost ale netrvá dlouho, brzy je odvlečena cizincem nelidského původu na území plné magie a víl, kde musí strávit celý zbytek svého života výměnou za život vlka, který neprávem vzala.


Vzhledem k tomu, že se jedná o retelling pohádkového příběhu Krásky a Zvířete, už od první strany víte, jaký konec máte asi tak očekávat. Svět, ve kterém se celý děj odehrává, je ale natolik originální a poutavý, že na fakt, že se jedná o retelling, brzy zapomenete. K tomu vám také dopomůže autorčina neskutečně bohatá slovní zásoba. Mass si krásně pohrává se slůvky a velmi pěkně a obrazně popisuje krajiny, do níž jsou jednotlivé scény zasazeny.

Obloha byla vírem rozpuštěných ametystů, safírů a rubínů, které společně krvácely do všepojímajícího onyxového jezera.
Chtěla jsem v něm plavat, koupat se v barvách a cítit mihotání hvězd mezi prsty.

Feyre mi přišla zpočátku jako typický příklad teenagerky, která si myslí, že se kolem ní točí celý svět (což se svým způsobem nakonec ukáže jako fakt) a přijde si strašně nedoceněná. To nejsou zrovna rysy mých oblíbených knižních hrdinů, ale časem jsem si Feyre oblíbila. Byla drzá, statečná, zvídavá a ráda malovala, což mi přišlo jako skvělé oživení jinak klasické podoby akční hrdinky.
První polovina knihy plynula pomaleji, hlavní hrdinové si k sobě pomaličku hledali cestu, a i když se vlastně nedělo nic převratného, stránky mi utíkaly rychle pod prsty, aniž bych věděla pořádně jak.
Celkově to bylo takové průměrné, jenže jakmile jsme se přehoupli do poslední třetiny knihy, všechno nabralo mnohem rychlejší spád a už jsem se od Dvora trnů a růží nedokázala odtrhnout...
Jako jedinou negativní věc na tomto jinak skvělém příběhu shledávám pasáže právě v první polovině knihy, v nichž se Feyre dostává poměrně často do nebezpečných situací. Naštěstí pro ni byl VŽDY poblíž Tamlin, který k ní přispěchal jako rytíř na bílém koni a zachránil ji. Zkrátka se vynořil kdykoliv a kdekoliv, když ho bylo zrovna potřeba. Bohužel mě jako čtenářce to začalo časem lézt na nervy.
Každopádně si mě Mass získala svým stylem psaní a Dvůr trnů a růží mohu vřele doporučit nejen těm, co zbožňují pohádková dobrodružství, ale v podstatě všem milovníkům fantasy, kterým nevadí výraznější romantická linka.

Za poskytnutý výtisk velmi děkuji internetovému knihkupectví martinus.cz
Knihu si můžete zakoupit zde
5 komentářů on "Dvůr trnů a růží"
 1. Ta knižka vypadá opravdu dobře. :) Moc děkuji za tip ♥ www.fitfoodhealthy.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Knížku jsem četla a byla jsem z ní nadšená!
  Jinak zajímalo by mě, jaký máš názor na Feyere + Rhysand? :)

  OdpovědětVymazat
 3. Pekná knižka, hlavne sa mi páči tento odsek :)

  Obloha byla vírem rozpuštěných ametystů, safírů a rubínů, které společně krvácely do všepojímajícího onyxového jezera.
  Chtěla jsem v něm plavat, koupat se v barvách a cítit mihotání hvězd mezi prsty. <33

  OdpovědětVymazat
 4. Tak tuhle knížku si určitě přečtu. Vypadá strašně zajímavě!

  OdpovědětVymazat