ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Cena nevinnosti

|

Autorka: Rebecca James
Originální název: Sweet Damage
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2014
Překlad: Marcela Nejedlá
Počet stran: 328
Mé hodnocení:★★★☆☆

Anotace:
Tim je obyčejný australský kluk. Pracuje jako kuchař v otcově restauraci, každý den si zasurfuje a dá si pivo. Je se svým životem navýsost spokojený – tedy až do chvíle, kdy ho jeho přítelkyně Lilla vyhodí z bytu s tím, že by měl konečně dospět. Řízením osudu se Tim stává podnájemníkem v obrovském starodávném a trochu strašidelném domě, který vlastní uzavřená a plachá Anna, dívka s traumatickou minulostí, jež už půl roky nevyšla z domu, neboť trpí agorafóbií (strach z otevřeného prostoru) a záchvaty paniky. Bezstarostný Tim se rozhodne, že si Anninu psychickou nemoc nebude připouštět, ale když se v domě začnou dít podivné věci, zalekne se, že Anna už ztrácí rozum docela a že by mohla být nebezpečná – jenomže to už se mezi oběma spolubydlícími, kteří snad nemohou být rozdílnější, rodí křehké, ale silné pouto…


Tahle knížka se na první pohled tváří jako úplně klasická young adultovka, ve které hlavní hrdinka za tragických událostí přišla o rodiče a už po prvních deseti stránkách víte, s kým bude na konci příběhu tvořit pár. (Nevím, co je to za přihlouplé pravidlo všech autorů knih tohoto žánru, ale pokud se v blízkosti hlavní hrdinky objeví lidský objekt s piňdíkem, je devětadevedesátiprocentní šance, že spolu nakonec ti dva skončí.) Jak se ale stránkami prokousáváte dál a dál, najednou zjistíte, že se kniha čím dál tím víc podobá nějakému slabšímu thrilleru, posledních dvacet stran by se už dalo dokonce označit za detektivní.
Hlavní hrdinka Anna mi byla poměrně sympatická, život se s ní rozhodně nemazlil. A to mám přesně ráda! Komu by se také líbilo číst o někom, kdo životem zlehka proplouvá, všechno se mu daří, má perfektní účes, perfektní rodinu, perfektní sousedy, perfektní dům, perfektně upravené nehty na nohou a bůh ví co ještě… Není lepší, když hlavní postava trošičku trpí?
Tim mi nepřišel nějak zajímavý, rozhodně to nebyla špatná postava, ale zkrátka mě ničím nezaujal.
Námět mi přišel rozhodně originální, ještě jsem se nesetkala s žádnou knihou, ve které by psali o agorafobii. Jednotlivé kapitoly byly krátké, rychle se četly a pod na první pohled jednoduchým příběhem bylo ve finále vše trošičku složitější a krásně propojené.
První polovinu knihy bych hodnotila dvěma hvězdičkami, druhou polovinu knihy čtyřmi. Z toho nám celkově vychází hvězdičky tři. Pokud se rozhodnete Cenu nevinnosti přečíst, nenechte se odradit slabším začátkem, konec stojí za to! :)
6 komentářů on "Cena nevinnosti"
 1. S touhle knihou jsem na vážkách... a po tvé recenzi si opět nejsem jistá! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to opravdu takový průměr :) Knížka neoslní, ani nenadchne (i když ten konec musím opravdu pochválit). Pokud si nejsi jistá a nechce se ti do knihy investovat, zkus si ji vypůjčit v knihovně! :) Tím určitě nic nezkazíš :)

   Vymazat
 2. Tahle knížka mě fakt celkem bavila. Pamatuju si, že jsem jí četla i u doktorky a podařilo se udržet si mojí pozornost - což je vzhledem k nervozitě před návštěvou doktora... No, celkem slušný výkon :D Sice to bylo opravdu takové celkem předvídatelné, ale právě jak sama píšeš, ještě jsem neviděla knížku, která by byla spojená s agorafobií - což je rozhodně zajímavé téma :) Imaginareum

  OdpovědětVymazat
 3. Mňa kniha naozaj pomotala. Očakávala som akúsi ducharčinu, no nakoniec to bolo iné :) Ale super :)

  OdpovědětVymazat
 4. Od autorky jsem četla jen Krásné zlo a to je moje srdcovka, takže do této se chci také určitě pustit :)
  Pěkné napsané! :)

  OdpovědětVymazat