ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Používá technologii služby Blogger.

Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku


Autor: Giles Milton
Originální název: When Hitler Took Cocaine; When Stalin Robbed a Bank
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2015 (v ČR 2016)
Překladatel: Jan Kozák
Počet stran: 184
Mé hodnocení: ★★★★☆

Anotace:
Giles Milton je mistrovský vypravěč historických příběhů. V poutavé próze Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku uvádí 50 těch nejbizarnějších historických „perliček“. Budete se podivovat nad příběhy, které se čtou jako fikce, a přitom jsou zcela pravdivé.
Přečtete si o Hiróovi Onodovi, japonském vojákovi, pro nějž druhá světová válka skončila až v roce 1974; o tom, jak Agatha Christie v roce 1926 na jedenáct dní záhadně zmizela; o Mallorym, který možná jako první člověk zdolal Mount Everest; nebo o tom, kdo doopravdy zabil Rasputina.
„Fascinující poznámky pod čarou z historie“, jak Milton v originále nazývá svou knihu, jsou podloženy autorovým výzkumem. Galerka špiónů, darebáků, lidojedů, dobrodruhů a otroků, která se na těchto stránkách sešla, zahrnuje dvacet století na šesti světadílech. Kniha vrhá světlo na některé z nejvykřičenějších příběhů dějin a jejich nejokázalejší a nejbarvitější postavy – zvířata nevyjímaje.


Historie vždy patřila k mým koníčkům, nejvíce mě zajímají právě takovéto perličky, o kterých se při hodinách dějepisu většinou mlčí. Když jsem na tuto knihu narazila na internetu, bylo jasné, že v mé knihovničce nesmí chybět.
Knížka se skládá z padesáti kraťoučkých příběhů (většinou v rozsahu dvou až tří stran), v nichž si každý najde něco, co ho zaujme, ať už to jsou hrdinná zvířata, sérioví vrazi, ženy převlečené za muže, osudy významných osobností,... To je jedna z věcí, která se mi opravdu velmi líbí, autor se nezabývá jen jedním tématem, ale celou škálou témat. Historky jsou krátké a vtipné, myslím, že i to dělá z této knihy ideálního společníka do autobusu, na školní přestávku, nebo... vlastně absolutně kamkoliv.
Nesmím také zapomenout na krásnou obálku - v jednoduchosti je krása, že?
V porovnání se zahraničními obálkami je ta naše podle mého názoru opravdu nejoriginálnější a nejzajímavější.
Co ale musím české verzi vytknout, je překlad jmen. Mně osobně vadí, když se přidává cizím ženským jménům přípona -ová. Dalo by se to nejspíše tolerovat v případě neznámých a nevýznamných postav, o kterých se v příběhů zmiňuje autor jen jednou, ale taková Agatha Christiová?
Celé je to psáno poměrně jednoduchým a srozumitelným jazykem, a vlastně ani nepotřebujete nějaké hluboké dějepisné znalosti, k tomu abyste se v jednotlivých příbězích orientovali, postačíte si opravdu jen se základy.
Čtení jsem musela dokonce několikrát přerušit a ověřit si na internetu pravost některých historek, jak moc mi přišli absurdní. Opravdu místy nebudete věřit tomu, že se něco takové mohlo někdy skutečně stát.
Tahle kniha se mi velmi těžce hodnotí, nalezla jsem v ní spousty nového a vtipného, jako celek je Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku vážně skvělým dílem, kdybych ale měla rozebírat jeden příběh po druhém, zjistili byste, že ne vždy bylo v knize vše stoprocentní. Občas bylo vyprávění lehce zmatené, chaotické.
Nakonec jsem se rozhodla pro slabší čtyři hvězdičky, a to hlavně kvůli tomu strašnému přechylování jmen a občasné chaotičnosti vyprávění.
Pokud máte rádi historii a její pikantnosti, rozhodně si knihu pořiďte! Ale i pokud patříte mezi ty, které hodiny dějepisu k smrti nudí, zkuste do této knížečky aspoň nahlédnout. Rozhodně vás nebudou čekat dlouhé a nudné přednášky, třeba zjistíte, že historické poznatky mohou být podány i zábavně! Vsadím se, že například o takovém Hitlerově nadýmání jste si ve škole asi nepovídali...


Za poskytnutý recenzní výtisk velmi děkuji nakladatelství JOTA
Knihu si můžete zakoupit zde