ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Používá technologii služby Blogger.

Jednou ano, dvakrát ne

Zdroj

Autorka: Cylin Busby
Originální název: Blink Once
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012 (v ČR 2014)
Překladatel: Tomáš Bíla
Počet stran: 248
Mé hodnocení: ★★★☆☆

Anotace:
West je úspěšný středoškolák a má vše, co si jen může přát. Avšak jednoho dne se probudí po nehodě v nemocnici – ochrnutý a bez možnosti mluvit. Jediný způsob, jak se se může dorozumívat s okolím, je mrkání: Jednou znamená ano, dvakrát ne.
West je naprosto zoufalý a neustále ho pronásledují děsivé noční můry. Jediné, co ho udržuje při smyslech, jsou návštěvy Olivie, pacientky z vedlejšího pokoje. Ta mu pomáhá s uzdravováním, informuje ho o všem důležitém a je jeho největší oporou. Ovšem co se stane, jestli se West vyléčí? Uvidí se ještě někdy? A můžou se oba ještě někdy vrátit do normálního života?Abych pravdu řekla, zpočátku se mi kniha opravdu vůbec nelíbila. Krásná holka osloví krásného kluka, se kterým se potká v nemocnici a vznikne mezi nimi krásný vztah, konkrétně se tedy strašně moc milují, i když se znají vlastně jen chviličku - klasická romanťárna, kde se to krásnými věcmi jen hemží.
Prvních 170 stránek jsem opravdu šíleně trpěla a přemýšlela nad tím, že si tohle dílo nezaslouží více než dvě (slabší) hvězdičky.
Nic se tam v podstatě nedělo. Westovy myšlenkové pochody byly velmi jednoduché: Olivie, Olivie, nemůžu se hejbat, Olivie, bejvalka, nesmyslné noční můry, Olivie,..
Hlavní hrdina nemohl mluvit a dorozumíval se pouze mrkáním, to mi přišlo velmi originální a i díky tomu jsem si knihu chtěla přečíst, toto mrkání bylo také jedinou nápaditou a zajímavou věcí po dobu prvních 170 stran, během nichž čtenáři pomalu zjišťovali, že West na tom není vlastně tak špatně a celkově to vypadalo už asi od dvacáté stránky na obrovský happy ending.
Jak ale příběh plynul dál, postupně jsem se do něj začala čím dál tím víc nořit. Děj získal na zajímavosti. Autorka vám totiž zamlčovala celou dobu jednu velmi důležitou věc... bum! Celý příběh byl najednou úplně jiný! Posledních šedesát poměrně dobrých stránek ale nenapraví předchozích 170 zaláskovaných teenage stran.
Název je opravdu výstižný - jedno přečtení ano, po druhé se k tomu již ale nevrátím.
Pokud máte ovšem rádi takovou tu smutnou romantiku nebo třeba knihy od Johna Greena, myslím, že by se vám mohlo Jednou ano, dvakrát ne líbit.