ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Používá technologii služby Blogger.

ZOM-B


Autor: Darren Shan
Originální název: ZOM-B
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012 (v ČR 2015)
Překladatel: Jakub Kalina
Počet stran: 168
Mé hodnocení: ★★★★☆

Anotace: 
Když se na YouTube objeví první záběry útoků zombií, nikdo jejich pravosti nevěří. I když hrozí, že oživlí mrtví zpustoší celý svět. Avšak pro B je mnohem důležitější, aby přežila na střední škole a vyhnula se svému alkoholickému a tyranskému otci. Když zombie dorazí k nim do školy, B bude muset rychle najít ještě někoho dalšího, kdo přežil, aby se zachránila. Musí vyměnit školní chodby za ulice vymřelého Londýna a hlavně přežít!


  Začala bych asi tím, že zombíci mě vlastně vůbec nezajímají a nebaví. Celkově mám tyhle potvory ráda asi tak jako upíry - takže vůbec. Přijdou mi prostě nezajímaví, a tak když už se tedy rozhodnu číst nějakou knihu s touto tématikou, musí na ní být sakra dobré recenze, nebo musí být od mého opravdu oblíbeného autora.
  Knihy Darrena Shana znám, i když se tedy neřadí mezi mé úplně oblíbené autory, proti jeho knížkám nic nemám a ráda si je přečtu. V rámci projektu Blog tour, v němž kontaktují blogeři nejrůznější autory a autorky, jsem ho oslovila a zaslal mi tuto knihu. Ne sice tak úplně mně, jako spíše vám - mým čtenářům. V dubnu, až budou na blogu zveřejněny výsledky tohoto projektu, si o ní budete moci zasoutěžit. Neměla jsem zrovna co číst, a tak jsem se rozhodla sáhnout po tomto kousku.
  Zpočátku se mi vůbec nelíbila, hlavní postava mi byla opravdu hodně nesympatická. Není to taková ta klasická kladná postava, spíše záporná. To by ovšem nebyl žádný problém, záporné charaktery mám ráda, ale B byla extrémní rasistka.
Tedy aspoň to tak vypadalo. Pokud mi někdo lezl v několika prvních stránkách na nervy více než ona, tak snad už jen její násilnický a ještě více rasistický otec. Pro mě je rasismus naprosto nepochopitelná věc, copak není jedno, jakou máte barvu kůže? Vždyť například Shrek je zelený a zbožňují ho (nejenom) děti po celém světě! (Blbý příklad, možná jsem to měla raději ukázat na Obamovi).
Postupem času se ale ukázalo, že B není zas až tak příšerná.
  Autor nevypráví jen o zombících, dotýká se i již zmíněného rasismu, domácího násilí, vlivu rodičů na děti,... a možná právě díky tomu, se mi kniha nakonec i zalíbila.
Problémy s mozkožrouty nastaly až v druhé polovině knihy a nikdy bych nevěřila, že to řeknu (napíšu), ale celkem jsem si je v tomto příběhu oblíbila.
  Kniha je tenoučká (přečetla jsem ji za necelé tři hodiny) a čtivá, i když musím říci, že mi to místy trochu připomínalo scénář amerického seriálu pro teenagery. Příběh skončil pochopitelně v tom nejzajímavějším momentě (přesně jako seriály), Shan je vážně příšerný člověk! Celý den mi bude vrtat hlavou, jak se asi bude vyvíjet příběh dál.
  Po přečtení prvních padesáti stránek jsem si myslela, že nebudu moci udělit knize více jak dvě hvězdičky, ale nakonec mě překvapila a vyšla z toho se čtyřmi...