ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Používá technologii služby Blogger.

Pět

Zdroj
Autorka: Ursula Poznanski
Originální název: Fünf
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012 (v ČR 2015)
Překladatel: Blanka Pscheidtová
Počet stran: 320
Mé hodnocení: ★★★☆☆

Anotace:
Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla.
V mimořádně ohavné formě geocachingu, moderní hře hledání pokladů s pomocí navigace, posílá vrah dvojici kriminalistů k dalším částem mrtvol.
Vyšetřovatelům ubíhá čas, tuší, že teprve na poslední zastávce dostanou do rukou zásadní dílek puzzle…

Po téhle knize jsem se už nějakou dobu sháněla a velmi jsem se na ni těšila. Sama geocaching provozuji a přišlo mi to jako velmi originální nápad, proto jsem se rozhodla si knihu přečíst.
Nakonec ale přece jen dorazilo zklamání.
Od Ursuly jsem četla zatím jen Erebos, který byl nehorázně čtivý a po dočtení posledních stránek mi ještě nějakou dobu ležel v hlavě.
To se o Pět ale říct rozhodně nedá. Těšila jsem se na kvalitní vyvražďovačku plnou nechutných detailů o řezání nejrůznějších částí těl a jejich následného hledání.
Nakonec se z toho stala spíše detektivka, která nebyla nabitá nechutnými detaily tolik, jak jsem si představovala.
Hlavní postava - Beatrice Kaspary, která společně s dalšími kolegy případ vyšetřuje, mi přišla celkem sympatická, líbil se mi její způsob uvažování. Jediná výtka na její osobu je ta, že autorka nemusela tak úplně rozebírat její osobní život a spíše se mohla vrhnout na ty nechuťárny schované v boxících.
Také bych ocenila více vyprávění z pohledu ownera - vraha, jehož jsme se dočkali jen minimálně.
Ursule se podařilo navodit tajemnou atmosféru a měla to opravdu velmi dobře promyšlené. Rozhodně bych nečekala, že oběti mají společnou zrovna tu věc, kterou měli.
Pachatele jsem neodhalila, i když na malou chvíli jsem si pohrávala s myšlenkou, že by to mohl být on, brzy jsem ji ale zahnala, protože mi přišlo nepravděpodobné, že... raději nic, tentokrát se žádných spoilerů nedočkáte!
Velmi oceňuji to, že souřadnice, které autorka uvedla skutečně existují a místa popsaná v knize jsou téměř totožná s tím, jak je popsala.
K této knize se už nejspíše nevrátím, je to přesně takový ten druh knihy "jednou dobrý, po druhé ne", na můj vkus tam bylo až příliš toho vyšetřování, ale pokud jste milovníci geocachingu či detektivek, zkuste se po knize poohlédnout, třeba vás zaujme.

7 komentářů

 1. Zbožňuju horory, thrillery a všechno, kde je prostě krev. Taky mě ale úplně nebaví to vyšetřování, o kterém jsi psala, tak nevím no...
  Ale asi knihu zkusím, líbí se mi ten nápad s tím geocachingem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako je pravda, že to vyšetřování není nějaké detailní, ale je na tom založený celá příběh.
   Pokud máš ráda geocaching, tak by se ti to ale líbit mohlo :)

   Vymazat
 2. Od autorky mám doma její dvě další knihy a Pět mi ještě schází. Věřím však, že za chvílí už bude v poličce také :-D
  Skvělá recenze! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám od autorky Erebos a tuto knihu, ale brzy si snad pořídím Saeculum. Moc děkuji! :)

   Vymazat
 3. Já od téhle knihy moc nečekala a byla to první kniha, kterou jsem od Ursuli četla a pro mě byla skvělá:) klidně bych jí dala i 5/5 hvězdiček, ale tak každý má jiný vkus a každému vyhovuje něco jiného. Možná až si přečtu jinou knihu tak změním názor:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem od ní jako první četla Erebos a tomu jsem tedy 5/5 udělila, ale tohle mě prostě nějak nechytlo :)
   Jak jsi napsala, každý má jiný vkus :)

   Vymazat
 4. I love your blog!
  Do you want to support each other's blog by following each other?:) Please let me know if you do so I can follow you right back x

  xoxo, Nastya

  MY BLOG NASTYA DEUTSCH

  OdpovědětVymazat