ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Používá technologii služby Blogger.

Hostina pro vrány


Autor: George R. R. Martin
Originální název: A Feast for Crows
Nakladatelství: Talpress
Rok vydání: 2005 (v ČR 2012)
Počet stran: 864
Mé hodnocení:★★

Anotace:
Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá... Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný "Železný trůn", ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe... Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije.

Recenze na předchozí díly:


Oproti předchozímu dílu, ve kterém se vlastně pořád něco dělo a dle mého názoru byl zatím i nejlepším dílem z celé série, je toto značný úpadek.
Na můj vkus přidal Martin až zbytečně moc nových postav a dějových linek, které ani nebyly nějak extra zajímavé a spousty (především mých oblíbených) postav jsme se ani nedočkaly. Autor to na konci knihy sice odůvodnil a čtenářům se omlouvá, ale i tak...
Přemýšlím, jak popsat ve zkratce děj, aniž bych vám nějak výrazně vyzradila, o co šlo v předchozích dílech, pokud jste se k nim ještě nedostali.
Cersei Lannister nepříliš úspěšně vládne, Brienne pátrá po dcerách lady Catelyn Stark, Jamie si zvyká na svou novou indispozici a sestře se oddaluje čím dál tím víc, Sam se vydává na dlouho cestu po moři a všude panuje chaos...
Cersei se snaží oslabit vliv rodu Tyrellů a její intriky jsou občas až úsměvné, obzvláště když si myslí, jak je naprosto geniální! Čím dál tím více se mi začínají líbit kapitoly, ve kterých vystupuje Jamie. Vývoj jeho postavy je opravdu velmi výrazný a baví mě.
Dějová linka Sama byla tolik odlišná od seriálového zpracování, až jsem byla překvapena, jak moc seriáloví tvůrci zasáhli do děje.
Putování odvážné a šlechetné Brienne mi lezlo tak trochu na nervy a nudilo mě.
Jak jsem již zmiňovala, dočkali jsme se spousty nových postav (to asi, aby měl v příštích dílech Geroge Martin koho zabíjet), z kterých se mi asi nejvíce zamlouvala Aša Geyjoy, s kterou jsem se sice seznámili už v Bouři mečů, ale tady se jí dostalo mnohem více prostoru.
Během čtení jsem se místy opravdu bavila, u některých pasáží jsem ale měla chuť knihu přestat číst. Nic převratného se vlastně ani nestalo, i když je pravda, že ke konci, kdy Cersei sama spadla do vlastní pasti, to začalo být zajímavé.
Zatím se jedná asi o nejslabší díl, ale i tak musím opět vypíchnout autorův talent a obrovskou představivost.