ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Používá technologii služby Blogger.

Marťan

Zdroj
Autor: Andy Weir
Originální název: The Martian
Nakladatelství: Ikar, Knižní klub
Rok vydání: 2014
Počet stran: 342
Mé hodnocení:★★★★

Anotace:
Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Jestli se porouchá oxygenerátor, udusím se. Pokud se pokazí recyklace vody, umřu žízní. Když Hab přestane těsnit, jen tak vybuchnu. A jestliže se nic z toho nepřihodí, nakonec mi dojdou potraviny a zemřu hladem.
Je to tak. Jsem v hajzlu.

Jak je jasné podle anotace, děj knihy se odehrává ve vesmíru, Mě osobně tahle vesmírná tématika opravdu moc nebaví, ale kniha byla hodně vychvalovaná, a tak jsem si řekla, že to zkusím, vždyť přinejhorším bych prostě knihu nedočetla.
Bála jsem se naprosto zbytečně, knihu jsem nemohla odložit! Při misi na Marsu se stalo, že Mark Watney byl zraněn, jeho posádka se domnívala, že je mrtvý a museli (i když neradi) planetu opustit.
Astronaut je ale živý, zranění si ošetří a snaží se nějakým způsobem přežít do příjezdu dalších lidí, což ovšem bude až za několik let.
Pro čtenáře, které sci-fi moc nebaví, to nezní zatím moc lákavě, spíše nudně. Ale Mark je tak strašně sympatický a vtipný! Je to prostě génius, ale ne takový ten typ supermozkouna, co vám leze na nervy.
Při čtení jsem měla neustále na tváři úsměv, protože při jeho zábavných výlevech, to ani jinak nešlo.
Kniha je psána z pohledu Marka formou deníku a také z pohledu pracovníků NASA.
Rozhodně doporučuji knihu, jak milovníkům sci-fi, tak i jejím odpůrcům, protože kniha je opravdu chytlavá a vtipná, pár technických záležitostí díky tomu v pohodě přetrpíte a dozvíte se něco nového. Také ji doporučuji i vám, co vás nebaví číst věčně o pubertálních hlavních hrdinech (i když Mark je tak trošku puberťák v dospělém těle), ufňukaných postavách a nudných romantických zápletkách.
12.02 JPL: ... A dejte si pozor na jazyk. Všechno, co píšete, se žívě vysílá do celého světa!
12.15 WATNEY: Koukněte! Kozy! → (. Y .)