ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Pár knižních otázek, na které se nikdo neptá...

|

Zdroj
Na dnešek jsem si pro vás vymyslela několik (podle mě) zajímavých otázek ohledně knih. Budu ráda, když i vy, na některé dotazy zodpovíte v komentářích :)

Jakou knihu by sis vzala na opuštěný ostrov?
Nejspíš něco ve stylu Jak postavit vor, Jak přežít na opuštěném ostrově, nebo nějakou takovou příručku. (Upřímně ani nevím, jestli zrovna tyhle konkrétní knihy existují, ale něco na ten způsob by bylo fajn.)

Představ si, že by si do konce života mohla přečíst už pouze jednu knihu. Jaká by to byla?
Když přehlédneme to, že bych to mentálně neunesla a poohlížela se po nějakém pěkném mostu, z kterého by se dalo dobře skákat, tak by to byla...
To nejde! Určitě by to bylo něco, co jsem už četla a oslovilo mě to. Jsem tak trochu srab a představa, že bych si vybrala jako svou poslední knihu nějakou takovou, co by mě nebavila...
Možná Vypravěčku od Jodi Picoult, 15 minus od Tomáše Zářeckého, Harryho Pottera nebo Hru o trůny. Na světě je prostě tolik krásných knih, že nelze vybrat jen jednu.

 Je nějaká kniha, kterou by si nejraději vzala a rozmixovala  v mixéru, zapálila ji, nabídla svému psovi ke svačince, nebo  ji přejela parním válcem?
Já knihy zásadně neničím, ať se mi jejich obsah líbí či ne! Prostě zničit knížku je pro mě zločin. Dokonce ani Stmívání či  Padesáti odstínům šedi bych tohle neprovedla (a to nemám
o  těchto knihách zrovna nejlepší mínění). Tolik lidí bylo potřeba  k tomu, aby něco takového vzniklo a toho času, kolik do toho ti  lidé vložili. A proč? Abych si pak já mohla dělat papírový  koktejl z jejich díla?

To, že se to nelíbí mně, neznamená, že se to nemůže líbit někomu jinému. Raději bych knihu darovala.

Jakou nejdivnější věc jsi dělala s knihou?
Většinou tedy knihy jenom čtu a přemisťuji je z jedné poličky na druhou. Teď mě tak napadá, že jsem vlastně využila několik tlustších bichlí jako podložku pro foťák (na co si kupovat stativ, když si můžete udělat svůj vlastní a mnohem originálnější?)

Dostala si se do nějaké trapné situace, která nějakým způsobem souvisela s knihami?
Tak to mě nic nenapadá. Pokud jako knihu můžeme považovat i učebnici, tak takových situací bylo spousty. Co se týče fyziky nebo matematiky, dokážu být někdy opravdu hodně směšná (pochopitelně neúmyslně).

Kdyby si uvízla v knize, kterou máš rozečtenou, co by se s tebou momentálně dělo?
Vzhledem k tomu, že čtu Bouři mečů (třetí kniha ze série Píseň ledu a ohně - známější v seriálové podobě Hra o trůny), tak bych byla vážně hodně, hodně, hodně v háji.
Nejspíš bych právě umírala nějakou pomalou a bolestivou smrtí.


-Ginger
14 komentářů on "Pár knižních otázek, na které se nikdo neptá..."
 1. Knihy pořád přenáším, jako kočka koťata. Pořád musím mít alespoň jednu s sebou. Knyhy jsou super, ale nikdy bych je neničila.
  http://kniho.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 2. Asi sérii Hra o trůny nebo Outlander je to fakt těžké jedna je málo - leda , že bych druhý den zemřela žízní a mixérových knih by bylo také hodně :) , čtu Kinga neuvíznout - horor :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uvíznout v Kingově knize bych opravdu nechtěla :D

   Vymazat
 3. Vzpomínám si, jak nám vloni ve škole vypnuli wi-fi a já neměla co dělat o hodinách. Tak jsem si donesla knížku povídek od Petry Neomillnerové. Až když mi ji matikář zabavil, mi došlo, že číst ve škole povídky, které byly původně psané pro SM web, není příliš vhodné...
  A uvízla bych zhruba někde v Paříži uprostřed Červencové revoluce. (Mám rozečtené Bídníky.) To taky není zrovna super... :D

  OdpovědětVymazat
 4. Moc hezké otázky! Myslím, že na ostrov bych si taky vzala nějakou "Jak přežít na pustém ostrově", protože jsem celkem praktický člověk, ale vor bych sama určitě nepostavila. :)
  Ha, no, kdybych měla do konce života přečíst už jenom jednu knihu. Tak by to momentálně byla Emma od Jane Austenové, protože jsem ji ještě nečetla a hrozně moc se na ni těším. A jsem si téměř jistá, že mě nezklame. Tak bych to asi prubla. :D
  No knížky vyloženě do mixéru mě moc nenapadají, snad tak jenom Mein Kampf, nebo něco podobného. :D Ale asi bych vymyslela nějaké knížky, které bych obětovala na výrobu něčeho jiného. Třeba na tajnou schránku v knížce, nebo na falešnou knihovnu (zase tajná schránka), a nebo bych její listy použila jako podklad něčeho dalšího - plakátu, obrazu, koláže,... :)
  Jo stativ jsem si z knih taky párkrát vyrobila. Taky jsem párkrát s knížkou spala, když jsem byla tak vyřízená, že jsem usnula při čtení, ale to není zas tak zvláštní.
  No nějaké by se určitě našly. V knihkupectvích, knihovnách, když někomu omylem řeknu spoiler, nebo si něco špatně pamatuji a vykládám o tom, jako kdybych to věděla nejlíp. Nebo když zapomenu, kdo z mých přátel četl kterou knihu a spletu si to. :)
  Ta poslední otázka se mi líbí nejvíc - uvízla bych v Anně Karenině. Takže kdo ví, třeba bych byla nějaká bohatá ruská kněžna, co v létě jezdí na venkov, chodí do společnosti v krásných šatech a má vlastní komornou. A nebo bych možná byla nějaká vesnická dívenka, co chodí s ostatními sekat a obracet seno a zpívá si s nimi, stará se o statek a podobně. Nemuselo by to být vůbec špatné. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Annu Kareninu jsem ještě nečetla, ale už delší dobu se chystám. Mein Kampf se mi vůbec nevybavil, ale s tím máš pravdu, takovou knihu bych byla schopna zničit.

   Vymazat
 5. Nooo to uvíznutí bych ti nezáviděla :D :)
  Hezké odpovědi, hlavně originální stativ :)

  OdpovědětVymazat
 6. Skvělý článek a super odpovědi! :) a především s tim poslednim jsi me docela dostala :D zrovna v Bouři mečů (ani žádném jiném dile Hry o truny) bych rozhodne uvíznout nechtěla... :D A vzhledem k tomu, že knížka, kterou momentalne čtu, se jmenuje Tetování krví, asi bych raději neuvizla ani tam... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tetování krví - no, tak to by bylo divoké :D Jsem ráda, že se ti článek líbil :)

   Vymazat
 7. tak tá posledná kniha v živote, to by bolo pre mňa veľmi ťažké rozhodnutie. na poličke mám niekoľko ešte neprečítaných, a na druhej strane mám už niekoľko prečítaných, na ktoré sa teším, jeden krát je proste málo!

  http://7bluedots.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 8. Perfektne spracované. Som knihomoľ, takže mám sa teraz nad čím zamýšľať :P

  Zároveň by som ťa chcela srdečne pozvať ku mne na GIVEAWAY v ktorej si môžeš zasúťažiť aj o voňavé produkty značky Yves Rochcer ♥

  OdpovědětVymazat