ani bych se nedivila, kdybyste ve slovníku pod heslem „katastrofa”, nalezli mé jméno

Používá technologii služby Blogger.

Dívka, která se třpytila

Dívka, která se třpytila
Zdroj
Autorka: Lauren Beukes
Originální název: The shining girl
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2013 (ČR 2015)
Počet stran: 368
Mé hodnocení: ★★★☆

Anotace:
Harper získá v roe 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší.
Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího.
Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.


Tato kniha, do které jsem vkládala velké naděje, mě opravdu zklamala. Špatně napsaná mi přijde už samotná anotace, která toho prozrazuje více, než by měla. Námět zněl naprosto fantasticky. Sériový vrah, který umí cestovat časem, no není to geniální? Bohužel, byl zvláštně zpracován.  Ve spoustě pasážích jsem se ztrácela, nebo nudila. Na druhou stranu jsem byla mile překvapena barvitými popisy samotných vražd, což opravdu oceňuji. ( Možná zním trochu jako nějaký psychopat, ale mám ráda, když se autor/ka nebojí popsat i vyvržené orgány a všechny ostatní detaily. Když už se někdo rozhodne psát thriller či horor, neměl by se těm popisům tolik vyhýbat, jak to má spousty autorů ve zvyku.) Vy, co sledujte můj blog delší dobu, víte, že nemám moc ráda, když se v knize objevuje příliš postav a tady jich bylo opravdu spousty!
Zajímavé je, že u této knihy mi to tolik nevadilo - stejně ty postavy všechny brzo umřely.
Další věc, kterou musím pochválit, je to, že čtenář mohli nahlédnout i do dětství (budoucích) obětí.
Hlavní postava Kirby mi byla poměrně sympatická, což se u mě také nevidí často. Většinou fandím postavám vedlejším, ale tady ne.
I přes spousty kladů, které tato kniha má, jsem určité pasáže v knize nepochopila a byla opravdu zvláštně zpracována.
Třeba se k ní jednou vrátím a možná mi dojde to, co  mi teď nedošlo.
Není to dle mého názoru zrovna nejlehčí čtení. Většinou mi nevadí při čtení poslouchat hudbu, ale tady jsem ji musela oželet. Opravdu jsem se musela soustředit, abych se neztrácela v určitých časových úsecích (neúspěšně).
Ale již kvůli zmíněnému popisu krvavých scén knihu vřele doporučuji všem milovníkům thrillerů.

- Ginger